O depresji mówi się dziś bardzo dużo choć czasem może nie do końca precyzyjnie. Depresja to stan psychiczny, którego doświadczyć może każdy z nas. Zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia epizodu depresji wiąże się z trudnymi okresami w życiu człowieka. Światowe statystyki alarmują. Wskazują one na coraz większą zapadalność i rozpoznawalność depresji. Na podstawie danych statystycznych można powiedzieć, że juz co czwarta osoba, na pewnym etapie swojego życia ma duże szanse doświadczyć epizodu depresji.
Zazwyczaj, zanim skierujemy się do specjalisty po pomoc przez jakiś czas, krótszy lub dłuższy, staramy się poradzić sobie sami. Zazwyczaj zaczynamy stawiać wobec siebie jeszcze większe wymagania, choć już i tak doświadczamy wielu trudności i brak nam sił na codzienne funkcjonowanie. Próbujemy "wziąć się w garść". Nasze otoczenie niestety często w ten sposób próbuje nam pomóc. Mówią nam "ogranij się", "uśmiechnij się", "nie przejmmuj się", "jaka depresja, musisz poprostu zacząć się ruszać" itd. To nie pomaga!
Jeśli nasze samoopomocowe działania pomagają to niestety zazwyczaj na bardzo krótko. Często mogą jednak pogorszyć nasz stan. Dlatego tak ważne jest aby szybko skontaktować się ze specjalistą z psychologiem, lekarzem ogolnym lub lekarzem psychiatrą. Depresja to choroba - można ją skutecznie leczyć.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Gdy obniżony nastrój, złe samopoczucie trwają od 2 tygodni lub dłużej.
Objawy depresji (najbardziej typowe):
Depresja maskowana - co to jest?
Typowe objawy depresji są łatwo rozpoznawalne dla specjalistów. Czasem jednak depresja może mieć bardziej nietypowy przebieg. Zamiast typowych objawów smutku, apatii czy zmniejszenia aktywności moga pojawic się: bezsennośc, lęk oraz szereg objawów fizycznych. Czasem to dolegliwości bólowe sa maską depresji, np. bóle głowy, nerwobóle, ból kręgosłupa. Czasem moga się pojawić objawy ze strony serca czy układu pokarmowego.
Depresja, która nie jest leczona stanowi poważne zagrożenie dla życia (samobójstwa) dlatego tak ważne jest szybkie złoszenie się do specjalisty. Depresja wpływa również na pogorszenie relacji a pogorszenie relacji zwrotnie wpływa na nasilenie objawów depresji.