środa, Kwiecień 14, 2021, 14:41

Depresja jest dziś jedną z bardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Współczynnik zapadalności (liczba nowo rejestrowanych przypadków) w ciągu roku wynosi od 5 do 10%. Wartość ta różni się w zależności od płci. Zapadalość na depresje jest dwukrotnie większa u kobiet niż mężczyzn.

Jest to bardzo poważne schorzenie zagrożone samobójstwem. Depresja charakteryzuje się nawrotowością co oznacza, że w ciągu życia osoby mogą pojawiać się nawroty objawów depresyjnych. Jest chorobą demokratyczną - nie wybiera np. pośród określonej grupy społecznej, każdy może na nią zachorować. Nie ma znaczenia poziom wykształcenia, zasobność portfela czy wykonywany zawód. Jest chorobą przewlekłą. Epizody depresyjne mogą pojawiać się w życiu człowieka wielkrotnie.

Co jest istotne i jednocześnie zatrważające w okresie pandemii częstość występowania depresji i związanych z nią prób samobójczych, samobójstw wzrosła prawie dwukrotnie. 

Bardzo ważne abyśmy my, jako społeczeństwo byli świadomi depresji jako choroby, nie bagatelizowali jej objawów i w odpowiednim czasie (szybko) reagowali i zgłaszali się po pomoc do specjalistów. Równie ważne abyśmy byli uwrażliwieni na występowanie objawów depresji u swoich bliskich. Depresja jest chorobą jak każda inna choroba - nie powinna być powodem stygmatyzacji!

Osobie chorej na depresję nie pomożemy mówiąć: "weź się w garść' , "uszy do góry", "co Ty masz za zmartwienia?!", "nie przesadzaj", "nie użalaj się nad sobą", "musisz być twardy(a)" - wyrzućmy takie rady i im podobne od razu do kosza. 

Jeśli nie wiesz jak się zachować wystarczy, że będziesz blisko, zapytasz/powiesz: "jak mogę Ci pomóc?", "nie wiem jak Ci pomóc, jednak pamiętaj, że jestem obok", "bardzo chcę Ci pomóc", "jestem przy Tobie, jestem gotowy(a) Ci pomóc, podpowiedz mi jak mogę to zrobić".

   Zaburzenia depresyjne występują niezależnie od osoby.     Nie powinny być powodem do odczuwania poczucia winy, wstydu z tego powodu. 

Pamiętajmy. Odpowiednio szybka reakcja ze strony osoby cierpiącej z powodu objawów depresji / ze strony jej otoczenia, wsparcie okazywane przez osoby bilskie i zgłoszenie się po pomoc do specjalisty pozwala na powrót do dobrego, satysfakcjonującego życia. 

Gdy zauważysz, że osoba z Twojego otoczenia przestała odczuwać radość, satysfakcję z rzeczy, które do tej pory sprawiały jej przyjemność, gdy ocenia siebie i swoją przyszłość w negatywnych barwach, gdy bez żadnej obiektywnej przyczyny od dłuższego czasu nic nie sprawia jej przyjemności, nie interesuje jej, mówi o poczuciu nicości, mówi o bezsensowności jakiejkolwiek aktywności/życia, ma problemy z jakąkolwiek aktywnością, najchętniej pozostawałaby przez cały dzień w łóżku- nie bądź obojętny(a), zareaguj. Depresja powoduje naprawdę duże cierpienie i realne zagrożenie. Możemy pomóc.

Źródło: wykład prof.Angelous Halaris
obraz: internet


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright (c) 2020, Wszelkie prawa zastrzeżone. Gabinet  Psychologiczno-Terapeutyczny "Papilio"
Liczba odwiedzin: 4223