środa, Sierpień 25, 2021, 09:53

Przychodzimy na świat z naturalnym, zdrowym poczuciem własnej wartości. Niestety, zdarza się tak, że wraz z czasem "gubimy" gdzieś ten naturalny dar. Często odbywa się to za sprawą oddziaływań naszego najbliższego otoczenia, osób bliskich. Rzadko jest tak, że mają oni świadomość tego co robią, do czego prowadzą podejmowane przez nich działania lub brak pewnych aktywności a także słowa, które kierują w naszą stronę.

Dobra informacja jest taka, że jest to obszar, nad którym można pracować. Możemy odzyskać nasz naturalnym potencjał - poczucie własnej wartości.

🤔Co to jest właściwie poczucie własnej wartości????

Najbardziej do mnie przemawia definicja, że "jest to realistyczna, doceniająca opinia o sobie samym". Jest ona uczciwa, dokładna, adekwatna oraz wskazująca na przyjazne wobec siebie uczucia. Jest to świadomość swoich mocnych stron a także obszarów, w których jesteśmy słabsi (przecież niezbyt realnym byłoby oczekiwanie, że w każdym obszarze życia będzie najlepsi) i akceptacja tego. Jest to bezwarunkowa akceptacja siebie - akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy a nie tylko wtedy gdy......

Nasze poczucie własnej wartości w sposób naturalny ulega delikatnym zmianom. Może być jednak tak, że pod wpływem pewnych czynników np. szkodliwych oddziaływań otoczenia może ulec ona załamaniu. Można jednak powrócić do siebie, odzyskać własne poczucie wartości podejmując w tym kierunku określone działania czy też korzystając z pomocy w tym zakresie ze strony specjalisty. Warto o siebie zadbać, pozwolić sobie pomóc aby każdy dzień stanowił źródło radości i satysfakcji a kolejne wyzwania, przed którymi stawia nas życie były łatwiejsze do pokonania.

Czy wiesz, że poczucie własnej wartości:

  • jest jednym z ważniejszych wyznaczników szczęścia
  • ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, zarówno        fizycznego jak i psychicznego
  • brak poczucia własnej wartości może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych np. depresja, nadmierny lęk, stres, bóle głowy, bezsenność czy problemy gastryczne itd.
  • jest podstawą rozwoju człowieka
  • wiąże się z większym zadowoleniem z życia, relacji
  • wiąże się z wyższym poziomem szczęścia
  • zwiększa motywację do zaangażowania w życie, pracę, edukację
  • jest jednym z predyktorów osiągnięć,
  • zwiększa poczucie dobrostanu w życiu
#poczuciewartości #poczuciewłasnejwartości #zdrowie #zdrowiepsychiczne #psycholog #psychologonline #terapeuta #terapiaonline #mentalhealth #mentalillness #happiness #rozwój #kometencje #motywacja #siła #emocje #samoocena #samooakceptacja #szczęście

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright (c) 2020, Wszelkie prawa zastrzeżone. Gabinet  Psychologiczno-Terapeutyczny "Papilio"
Liczba odwiedzin: 4217